Major Gerard O'Hara MBE

{ Gerry }

21 Sep 1938 - 31 Jan 2011

Major Gerry O’Hara  was born 21 September 1938.

He enlisted in the Army from 1956 to 1965 and served with 22 SAS.

After receiving a short service commission at the beginning of 1968 he worked in the Royal Army Educational Corps until transfer to the Parachute Regiment in 1973.

He commanded the Red Devils and finished his service as Commandant JSPC.

Gerry was awarded the MBE in 1983 and retired from the Army on 30 May 1986.

Gerry O’Hara died on 31 January 2011.

Read More

Service History

Gerard  O'Hara

Latest Comments

Albert Owens said:
A good man, he was my Team commander in the Red Devils in 1976.
Add your comment